Koślawość i szpotawość kolan
Ostatnie artykuły
Koślawość i szpotawość kolan
Zastanawiasz się czy kolana Twojego dziecka są prawidłowo ustawione?
Spróbuj spojrzeć na dziecko w pozycji stojącej od przodu i zwróć uwagę na kolana. Jeśli ustawiają się one w literkę X – możemy mieć do czynienia z kolanami koślawymi, jeśli w literkę O, mogą to być kolana szpotawe.
O koślawości kolan mówimy wówczas, gdy odstęp pomiędzy kostkami jest większy niż 5-6 cm przy stykających się kolanach. Koślawość powstaje w wyniku złego ustawienia miednicy, głowy kości udowej w stawie biodrowym oraz niewydolności mięśniowej.
Częściej obserwuje się ją u dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym oraz z otyłością!
Z kolei przy szpotawości kolan możemy zauważyć wygięcie kości udowej i piszczelowej w okolicy kolana na zewnątrz. Odległość pomiędzy kolanami nie powinna przekraczać 3 cm. Szpotawość częściej dotyczy dzieci, które wcześnie rozpoczęły chodzenie lub borykały się z krzywicą. Jeżeli szpotawość utrzymuje się, w 2 roku życia należy skonsultować się z ortopedą w celu wykluczenia choroby Blounta.
Wadliwe ustawienie kończyn dolnych w obrębie stawów kolanowych zwykle wynika lub wiąże się z nieprawidłowym ustawieniem w obrębie stóp i biodra, a wpływać może również na inne wady postawy.
Jeżeli więc zauważyłeś u swojego dziecka któryś z powyższych objawów warto skonsultować się z fizjoterapeutą w celu oceny kończyn dolnych, ale także całej postawy ciała dziecka.