Dyskopatia lędźwiowa – jakie są jej przyczyny i objawy? Jak ją prawidłowo rehabilitować?
Ostatnie artykuły
Dyskopatia lędźwiowa jest to zespół chorobowy zlokalizowany w obrębie krążka międzykręgowego, znajdującego się w dolnym odcinku kręgosłupa. Dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego, może dotyczyć różnych segmentów zarówno górnych odc. lędźwiowego na wysokości przejścia piersiowo lędźwiowego, a także dolnych. Jednym z częstszych miejsc występowania dyskopatii kręgosłupa, jest odcinek L5/S1 jest to połączenie pomiędzy 5 lędźwiowym kręgosłupa, a kością krzyżową.
Dyskopatia jest następstwem utraty fizjologicznych funkcji krążka międzykręgowego. Dehydratacja czyli odwodnienie struktur dysku, jest naturalnym procesem wynikającym, ze starzenia się organizmu, pewne czynności ponad przeciętnie obciążające struktury krążka międzykręgowego, mogą doprowadzić do jego szybszego zużycia czy uszkodzenia.
Na „przepuklinę kręgosłupa” mogą mieć również wpływ, wady wrodzone kręgosłupa, takie jak wady wrodzone kręgosłupa, choroba scheuermannga, czy skrzywienia kręgosłupa w postaci skoliozy.
Dyskopatia potocznie nazwana „przepukliną kręgosłupa” jest procesem przewlekłym i zwykle długotrwałym. Proces chorobowy dysku w miarę upływu czasu i nasila czynniki osłabiające struktury krążka międzykręgowego. W przebiegu choroby osłabieniu najczęściej ulega tylna część dysku. Dźwignięcie ciężkiej rzeczy może powodować pęknięcie lub przerwanie ciągłości dysku. Dyskopatia ma zwykle długotrwały przebieg, z okresowymi nawrotami dolegliwości. Osłabiony lub przerwany dysk może uwypuklać, się w kierunku kanału nerwowego drażniąc zakończenia korzenia rdzeniowego, powodując przewlekły proces zapalny mogący być początkiem zespołu korzeniowego. Informacje na ten temat znajdziecie w poprzednim blogu „rwa kulszowa”.
Dyskopatia l5s1
Najczęściej obserwujemy zmiany chorobowe przestrzeni L4/L5 i L5/S1, dające odpowiednio objawy ucisku korzenia L5 lub S1, ewentualnie obutych korzeni, zwłaszcza przy centralnie zlokalizowanej przepuklinie. Dyskopatia na tym poziomie znajduje, się w dwóch ostatnich kręgach odcinka lędźwiowego w miejscu połączenia ostatniego kręgu lędźwiowego, a kością krzyżową.
Od czego jest dyskopatia?
Dyskopatia lędźwiowa może być wywołana procesem starzenia się krążka międzykręgowego i jest to proces długotrwały może być również wywołana nagłym urazem w wyniku dźwignięcia ciężkiej rzeczy w nie odpowiedniej pozycji ciała. Długotrwałe utrzymane pozycje też mogą nasilać objawy dyskopatii. Jedną wspólną cechą jest stopniowa degeneracja i osłabienie struktury krążka międzykręgowego w np. W dyskopatii lędźwiowej.
Jakie są objawy dyskopatii lędźwiowej?
Dyskopatia lędźwiowa w zależności od stopnia zaawansowania uszkodzenia dysku i kierunku modulowania przepukliny kręgosłupa może dawać różne (indywidualne objawy), ucisk korzenia L4 powoduje najczęściej ból i zaburzenia czucia w obrębie pośladka, bocznej części uda, przyśrodkowej części goleni i stopy. Ucisk korzenia L5 może prowadzić do bólu i parestezji (osłabienia czucia w tylno bocznej części pośladka na przebiegu nerwu kulszowego, tylnej części podudzia, oraz okolicy palucha.
Czy dyskopatia zawsze boli?
Dyskopatia jest chorobą przewlekłą mogąca mieć okresy łagodne i okresy zaostrzone. Dysk jako struktura znajdująca się w kręgosłupie nie jest zbyt mocno unerwiony jedynie w 1/3 części zewnętrznej, dlatego sam z siebie nie powoduje wyraźnych objawów bólowych. Przemieszczenie się jego struktury, i nacisk na korzenie rdzeniowe, oraz wywołanie masywnego stanu zapalnego mogą powodować dotkliwe wrażenia bólowe przypominające rwę kulszową lub rwę udową.
Czy można żyć z dyskopatią
Na szczęście dyskopatia nie jest chorobą z którą nie da się żyć. Jest natomiast bardzo ważne aby nauczyć się zasad funkcjonowania dysku tzw. BHP kręgosłupa. Istotną kwestią jest również regularna aktywność fizyczna.
Czy dyskopatia to poważna choroba ?
Dyskopatia może być bardzo poważną chorobą, która może skończyć się ingerencją neurochirurgiczną w struktury kręgosłupa. Ma ona jednak przebieg długotrwały, dlatego często przez wiele lat może nie dawać dotkliwych dolegliwości bólowych.
Co jest dobre na dyskopatię ? Co pomaga na dyskopatię lędźwiowa?
Najważniejsza w przebiegu dyskopatii jest profilaktyka i regularna aktywność fizyczna w tym blogu chciałbym przedstawić 5 skutecznych ćwiczeń pomagających ograniczyć objawy wynikające z przebiegu dyskopatii lędźwiowej.
1. Wyprostna przedramionach pozycja „cobra”.
Leżąc na brzuchu z rękoma na wysokości barków i łokciami wzdłuż tułowia.
Naprzyj mocno na ręce powoli unosząc przednią część klatki piersiowej.
Cały czas trzymaj biodra i uda na podłodze.
Wróć uwagę na napięcie pośladków i spokojny i miarowy ruch podczas całego ćwiczenia.
2. „Bird dog”
Przyjmij pozycję klęku podpartego (pozycja na czworaka) z rękami pod ramionami i kolanami na wysokości bioder.
Wyprostuj jednocześnie przeciwległą nogę i rękę pamiętaj aby podnosić je na taką wysokość w którejmasz kontrolę tułowia.
Nie pozwól aby Ciało obracało się pod wpływem podnoszenia ręki lub nogi.
3. Bierne zgięcie biodra w leżeniu na plecach.
Ugnij kolana tak, aby stopy były ułożone płasko na podłodze.
Chwyć nogę pod kolanem i powoli przyciągnij nogę w kierunku klatki piersiowej tak blisko jak to możliwe
Upewnij się, że chwytasz za udo na górze kolana aby uniknąć ucisku na staw kolanowy.
Utrzymaj tę pozycję.
4. Ćwiczenia aktywujące rdzeń - opuszczanie jednej nogi.
Połóż się na plecach ze zgiętymi nogami i stopami płasko na podłodze.
Napnij mięśnie brzucha i dna miednicy opuszczając jedną nogę na bok.
Kluczem jest utrzymanie miednicy na płasko na podłodze, używając mięśni brzucha i mięśni przykręgosłupowych.
Pamiętaj aby miednica nie przemieszczała się pod wpływem ruchu nogi.
Kontroluj ruch z powrotem do pozycji wyjściowej i powtórz.
5. Deska na kolanach.
Połóż się przodem na macie.
Podnieś klatkę piersiową z podłogi, podeprzyj się na przedramionach.
Podnieś biodra do góry, trzymając kolana na podłodze.
Pamiętaj o prostej linii łączącej kolana i ramiona.
Nie pozwól opaść ramionom ani biodrom.
Utrzymaj tak długo jak możesz.
Rozluźnij się i wróć do pozycji wyjściowej.