W czym może pomóc fizjoterapia? Jakie cechy powinien mieć dobry fizjoterapeuta?
Ostatnie artykuły
Co robi fizjoterapeuta?
Fizjoterapia należy do tych dyscyplin medycznych, które w ostatnich latach rozwijają się szczególnie intensywnie. Fizjoterapia, usprawniając mechanizmy funkcjonowania ciała, wzmacnia funkcje fizjologiczne i stanowi idealne uzupełnienie leczenia farmakologicznego i chirurgicznego.
Fizjoterapeuta jest osobą wykonującą zabiegi rehabilitacji leczniczej z powodzeniem pomagając zrezygnować z leków w leczeniu objawowym wielu chorób przewlekłych. Fizjoterapia stanowi podstawę leczenia uzdrowiskowego, będąc integralnym składnikiem modelu współczesnej ochrony zdrowia.
Fizjoterapia - stanowi dziś uznaną dyscyplinę klinicznej medycyny, posługującą się indywidualnymi metodami diagnostycznymi oraz metodami leczenia opartych na zjawiskach fizycznych występujących w codziennym środowisku. Fizjologiczne działanie w seriach bodźców np. bodźce termiczne, kinetyczne, mechaniczne, elektryczne usprawniają funkcjonowanie narządów wewnętrznych.
W czym może pomóc fizjoterapia? Czy fizjoterapia pomaga?
Celem fizjoterapii, podobnie jak każdej innej formy leczenia stosowanej we współczesnej medycynie, jest usunięcie procesów chorobowych lub następstw, jak również zapobieganie im, zapobieganie nawrotom i postępowi choroby, usuwanie dolegliwości, możliwe najdalej idące odzyskanie zdrowia i jego utrwalenie.
W szczególności celem fizjoterapii jest:
- zwalczanie bólu,
- zwalczanie stanów zapalnych,
- zwiększanie odporności ogólnej i zapobieganie zakażeniom,
- przeciwdziałanie skutkom zbyt małej intensywności wysiłku,
- poprawa lub utrzymanie wydolności fizycznej,
- usprawnienie czynności regulacyjnych układu krążenia,
- usprawnienie czynności poszczególnych narządów i całego organizmu.
Z czym iść do fizjoterapeuty?
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty zwykle skupia, się na określeniu przyczyny problemu. Diagnostyka jest kluczowym elementem skutecznego planu rehabilitacyjnego. Fizjoterapia powinna skupiać, się na wnikliwym wywiadzie z pacjentem ocenie symptomów pogrupowaniu ich w możliwe jednostki chorobowe. Diagnostyka różnicowa jest najważniejsza w dobrze dobranym zestawie technik rehabilitacyjnych. Po zebraniu najważniejszych informacji i skonstruowaniu indywidualnej karty pacjenta sprawdzam testami manualnymi czy dana struktura oddaje typowe dolegliwości bólowe pacjenta.
Plan rehabilitacji według najnowszych procedur medycznych powinien opierać się na modelu biopsychospołecznym. Indywidualnie dobrana terapia skupia się na celu jaki chce osiągnąć pacjent po zrealizowaniu działań medycznych.
Jakimi działaniami zajmuje się fizjoterapia:
- choroby układu ruchu:
· reumatoidalne zapalenie stawów
· ZZSK – zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
· choroba zwyrodnieniowa stawów
· chorób zwyrodnieniowa kręgosłupa
- choroby układ oddechowego
- choroby układu nerwowego
· nerwoból splotu ramiennego
· nerwoból międzyżebrowy
· zapalenie wielonerwowe
· udar mózgu
· migrenowe - bóle głowy
· nerwice wegetatywne
· nerwoból nerwu kulszowego (rwą kulszowa)
· porażenie nerwu kulszowego i jego rozgałęzień
Te i wiele innych schorzeń mogą być podstawą podjęcia decyzji o wizycie u fizjoterapeuty.
5 cech jakie powinien mieć dobry fizjoterapeuta?
1. Fizjoterapeuta powinien być empatyczny.
2. Wyróżnia się wysoką kulturą osobistą.
3. Posiada doświadczenie w pracy z wybranymi jednostkami chorobowymi.
4. Posiada specjalistyczne kursy kierunkowe zwiększające jego kompetencje w pracy.
5. Jest zorganizowany i rzetelny w wykonywanej pracy potrafi oszacować czas terapii i realizować plan omówiony na pierwszej wizycie diagnostycznej.
Czy fizjoterapeuta to osoba wykonująca zawód medyczny?
Fizjoterapia aktualnie jest zawodem medycznym. Każdy z fizjoterapeutów wykonujących praktykę rehabilitacyjną jest zobowiązany, do zarejestrowania swojej praktyki zawodowej w Krajowym Rejestrze Fizjoterapeutów. KIF nadaje unikatowy numer prawa wykonywania zawodu dzięki któremu fizjoterapeuta może być transparentny przy wykonywaniu swojej codziennej praktyki rehabilitacyjnej.
SORNO Milanówek
T: 22 390 31 25 / K: 502 427 927
M: milanowek@sorno.pl
Ul. Wspólna 23, 05-822 Milanówek