Co to jest krioterapia?
Przebywanie w niskiej temperaturze dla większości nie jest przyjemnym doświadczeniem. Okazuje się jednak, że ma one pozytywny wpływ na nasz organizm i zdrowie. Współczesna medycyna wykorzystuje ją w leczeniu wielu dolegliwości, a zabieg nazywany jest krioterapią, czyli leczeniem zimnem. Temperatura, z jaką mamy do czynienia podczas zabiegu, spada nawet do -140°C. Takie warunki pozwalają m.in. uśmierzyć ból, przyśpieszyć regenerację tkanek, poprawić ukrwienie skóry czy też zwiększyć wydzielanie endorfin
Metoda znana już w starożytnym Egipcie
Niskie temperatury jako czynnik terapeutyczny wykorzystywane były już w starożytnym Egipcie. Hipokrates zalecał taką metodę leczenia w przypadku występowania bólu, obrzęków i krwawienia. Przełomem w krioterapii był wiek XIX, kiedy to dokonano odkrycia możliwości skraplania tlenu, dwutlenku węgla, azotu, powietrza i wodoru. W XX wieku wzrosło zainteresowanie działaniem niskich temperatur na zmiany komórek i tkanek. Zaczęto zatem stosować je w leczeniu zmian dermatologicznych oraz powierzchniowych nowotworów złośliwych i łagodnych. Jednak prekursorem zastosowania zimna do wspomagania leczenia był w latach 70. Japończyk Toshiro Yamauchi.
Kriosauna – krioterapia ogólna
Proponujemy zabieg krioterapii ogólnej przeprowadzany w specjalnej, jednoosobowej kabinie nazywanej kriosauną. Pacjent przez krótki czas (max do 3 minut) przebywa w niej w temperaturze od -100°C do -160°C. Urządzenie dopasowywane jest do wzrostu pacjenta w ten sposób, aby całe ciało było odpowiednio zanurzone w krioterapii do wysokości jego ramion i jednocześnie głowa nie była narażona na działanie zimnego azotu. Dla komfortu pacjenta przez cały czas trwania zabiegu ma on kontakt wzrokowy z osobą obsługującą
Reakcja organizmu na zimno
Podczas obniżenia się temperatury otoczenia do temperatur niższych od strefy komfortu cieplnego skóry następuje uruchomienie mechanizmów adaptacyjnych regulacji cieplnej ustroju. Krótkotrwałe działanie zimna powoduje, że skóra staje się blada, następuje zmniejszenie przepływu krwi, co jednocześnie ogranicza oddawanie ciepła otoczeniu. Wraz z obniżaniem się temperatury dochodzi do zmniejszenia przemiany materii miejscowej i jednocześnie zwiększenia przemiany materii w części rdzeniowej, zwiększa się ciśnienie tętnicze oraz napięcie mięśni. Dochodzi także do zmniejszenie uwalniania mediatorów bólu i zapalenia, po czym następuje reakcja zupełnie odwrotna, czyli rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększonego ukrwienia, zmniejszenie napięcia nerwowego, spadek ciśnienia tętniczego, a także zmniejszenie lub zniesienie bólu.
Jak się przygotować do seansu w kriosaunie?
Przed każdym wejściem do kriosauny należy skontrolować tętno i ciśnienie tętnicze krwi. Przed zabiegiem nie należy brać prysznica i stosować balsamów do ciała. Do komory wchodzimy w kostiumie kąpielowym, w grubych skarpetach, rękawiczkach, czapce lub opasce. Nie wolno mieć na sobie żadnej biżuterii i elementów metalowych. Najlepsze efekty widoczne są po serii zabiegów. W zależności od celu, w jakim korzystamy z leczenia zimnem oraz stopnia problemu można poddać się od 10 do 30 zabiegów w jednej serii.
Wskazania do krioterapii
Czy leczenie zimnem jest odpowiednie dla każdego? Kto może z niego skorzystać w celu zmniejszenia swoich dolegliwości i problemów zdrowotnych? Krioterapia ma bardzo szeroki zakres zastosowania, co zawdzięczamy podczas krioterapii ogólnej reakcji całego organizmu na niskie temperatury. Kriosauna zalecana jest zarówno w przypadku fizjoterapii, jak również w procesie odnowy biologicznej. Do wskazań do przeprowadzenia tego zabiegu zaliczyć można:
- choroby reumatyczne, zwyrodnieniowe, reumatyzm tkanek miękkich oraz schorzenia zwyrodnieniowe pierwotne i wtórne układu ruchu,
- choroby autoimmunologiczne i kolagenoza,
- choroby kości,
- urazy pooperacyjne w celu przyśpieszenia procesu gojenia,
- leczenie wczesnych oparzeń,
- spastyczność mięśni odruchowej i ośrodkowej,
- odnowa biologiczna sportowców wyczynowych,
- przemęczenie fizyczne i psychiczne,
- choroby neurologiczne – stwardnienie rozsiane, niedowład spastyczny, ostre zapalenie nerwów, miastenia, choroba Parkinsona,
Zabiegowi krioterapii mogą poddać się również osoby zdrowe. Nie jest to tylko metoda leczenia chorób reumatycznych, zwyrodnieniowych, autoimmunologicznych i neurologicznych, ale stosowana jest ona także w celach profilaktycznych. Pozytywnie wpływa na cerę, poprawiając jej wygląd, odbudowując strukturę, a także hamując proces starzenia. Pomaga w walce z cellulitem i otyłością. Krioterapia zalecana jest kobietom przy silnych bólach menstruacyjnych w celu ich uśmierzenia. Może być stosowana podczas miesiączki.
Krioterapia – przeciwwskazania
Z kriosauny bezwzględnie nie powinny korzystać osoby cierpiące na nietolerancję zimna. Nie zaleca się jej również w przypadku ciężkich chorób serca i układu krążenia, nadciśnienia neuroregulowanego, zaawansowanej miażdżycy, cukrzycy, przewlekłej niewydolności żylnej, niedoczynności tarczycy, niedokrwistości, chorób nerek i pęcherza moczowego przebytych udarów, niewydolności oddechowej, chorób zakaźnych i w przypadku przeziębień. Na zimno nie można narażać miejscowych odmrożeń i ropnych schorzeń skóry.
Krioterapia dedykowana jest pacjentom głównie w wieku 30-60 lat, zarówno kobietom, jak i mężczyznom. W zależności od stanu zdrowia powinno się zachować szczególną ostrożność powyżej 65. roku życia. Do względnych przeciwwskazań zaliczamy przebyte zakrzepy żylne i zatory tętnicze. Również w przypadku nadmiernej potliwości skóry powinno się skonsultować z lekarzem. Przy stanach po unieruchomieniu krioterapię można zastosować po 2 tygodniach po zdjęciu unieruchomienia.
Główne korzyści wynikające z krioterapii:
- łagodzi ból mięśni,
- działa przeciwzapalnie,
- zwiększa energię,
- wzmacnia układ odpornościowy,
- łagodzi ból,
- redukuje oznaki starzenia.
Zapraszamy do zapisów na zabiegi odnowy biologiczne wykorzystujące krioterapię w tym kriosaunę w SORNO Mościska, ul. Krucza 14:
Sprawdź jak dojechać do SORNO Mościska na Google Maps.