dłonie lekarza i pacjenta obejmujące się

Konsultacja radiologa dziecięcego

settings_accessibility

Badanie przezciemiączkowe jest precyzyjnym badaniem diagnostycznym, które ocenia struktury ośrodkowego układu nerwowego (mózgu i rdzenia kręgowego).
Wykonuje się je na główce dziecka, w miejscu występowania ciemiączek – nieskostniałych połączeń kości czaszki u niemowląt i noworodków. Struktury te zapewniają ciągłość czaszki, a tym samym ochronę najważniejszej ze struktur nerwowych – mózgu.
Badanie wykonuje się między 9-tym a 18-tym miesiącem życia dziecka, gdy ciemiączko jest jeszcze niezrośnięte. USG przeprowadza się ze względu na wskazania medyczne lub ze względów profilaktycznych.

Wskazania do wykonania badania:
- niska masa urodzeniowa,
- wcześniactwo (dzieci urodzone przed 37 tygodniem ciąży),
- podejrzenie wad rozwojowych mózgu,
- niedotlenienie podczas porodu,
- infekcje i zakażenia dziecka podczas ciąży,
- występowanie schorzeń neurologicznych,
- zmiany w obszarze główki dziecka (zwiększony obwód głowy, uwypuklone ciemię);
- przebyty uraz okołoporodowy,
- występowanie zaburzeń rozwojowych u dziecka.

USG w ramach NFZ:
- USG jamy brzusznej,
- USG tarczycy


Badanie jest przeprowadzane w obecności rodzica, który podtrzymuje dziecko podczas USG. Nie jest wymagane szczególne przygotowanie do jego wykonania.


USG stawów biodrowych jest badaniem obowiązkowym każdego nowo narodzonego dziecka. Jest badaniem profilaktycznym,  które pozwala na sprawdzenie anatomii obu stawów biodrowych. Pozwala na szybkie wykrycie anomalii w budowie stawu, które mogłyby wpłynąć na rozwój motoryczny dziecka. Zazwyczaj wykonywane jest kilkakrotnie u maluchów. Jeśli specjalista zaobserwuje jakieś następstwa od normy, przekaże rodzicom zalecenia domowe odnośnie pielęgnacji dziecka, bądź skieruje do fizjoterapeuty dziecięcego. Wykonywane badanie jest bezpieczne i bezbolesne dla najmłodszych. Nie wymaga ono specjalnego przygotowania.