Regulamin udostępniania dokumentacji medycznej
1. Dokumentację medyczną udostępnia się:
• pacjentowi, którego ta dokumentacja dotyczy, za okazaniem dokumentu tożsamości, np.: dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy,
• przedstawicielowi ustawowemu pacjenta, za okazaniem odpowiedniego dokumentu: rodzicowi, do chwili ukończenia przez dziecko 18. roku życia, za okazaniem dowodu tożsamości rodzica; opiekunowi ustanowionemu przez sąd, za okazaniem stosownego orzeczenia (opieka nad małoletnim, opieka nad niepełnosprawnym, opieka nad ubezwłasnowolnionym) oraz dokumentu tożsamości,
• osobie upoważnionej przez pacjenta, za okazaniem upoważnienia oraz dowodu tożsamości upoważnionego.
2. Po śmierci pacjenta prawo wglądu w dokumentację medyczną ma osoba upoważniona przez pacjenta za życia lub osoba, która w chwili zgonu pacjenta była jego przedstawicielem ustawowym, jak również osoba bliska w terminie 30 dni od złożenia wniosku, chyba że udostępnieniu sprzeciwi się inna osoba bliska lub sprzeciwił się temu sam pacjent za życia (art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 6listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta).
3.Dokumentacja medyczna udostępniana jest w następujących formach:
• przez sporządzenie jej wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku,
• przez wydanie oryginału za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, na żądanie organów władzy publicznej albo sądów powszechnych, a także w przypadku gdy zwłoka w wydaniu kopi dokumentacji mogłaby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta,
• do wglądu, w tym także do baz danych w zakresie ochrony zdrowia, w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych, z zapewnieniem pacjentowi lub innym uprawnionym organom lub podmiotom możliwości sporządzenia notatek lub zdjęć.
4.W celu udostępnienia dokumentacji medycznej, skorzystania z możliwości wglądu w dokumentację medyczną, zrobienia zdjęcia oraz otrzymania kopii (wyciągu, odpisu) pacjent, jego przedstawiciel ustawowy lub osoba upoważniona przez pacjenta składa Wniosek o wydanie kopii/wyciągu/odpisu dokumentacji medycznej w formie pisemnej lub ustnej. Jeżeli pacjent złoży wniosek ustnie, wówczas druk zostaje uzupełniony przez personel Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnego Sorno.
5.Formularze Wniosku o wydanie kopii dokumentacji medycznej można pobrać w rejestracji Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnego SORNO.
6.Wnioski można składać:
• w rejestracji w dniach i godzinach pracy rejestracji,
• przesłać pocztą na adres: Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne SORNO, 05-082 Stare Babice, ul. Rynek 21,
• telefonicznie: 22 722 90 02, 22 722 92 76, 22 390 31 33
• mailowo na adres rejestracji: cms@sorno.pl.
7. Udostępnienie dokumentacji medycznej odbywa się bez zbędnej zwłoki, z uwzględnieniem czasu potrzebnego na przygotowanie kopi lub wydruku.
8. Wydanie dokumentacji medycznej następuje w trybie zapewniającym zachowanie poufności i ochrony danych osobowych, za pokwitowaniem odbioru.
9.Wydanie kopii dokumentacji medycznej odbywa się:
• bezpłatnie, jeżeli udostępnienie następuje po raz pierwszy w żądanym zakresie i w sposób, o którym mowa w art. 27 ust. 1 pkt 2 i 5 oraz ust. 3 Ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta oraz w związku z postępowaniem przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych,
• po uiszczeniu opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej po raz kolejny w żądanym zakresie i w sposób, o którym mowa w art. 27ust. 1 pkt 2 i 5 oraz ust. 3 Ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta według obowiązującego cennika.
10.Odbiór dokumentacji medycznej następuje w godzinach pracy rejestracji.
11. Odmowa wydania dokumentacji medycznej, w przypadkach w których udostępnienie dokumentacji medycznej nie jest możliwe, wymaga zachowania formy pisemnej oraz podania przyczyny.