TERAPIA OBSZARU GŁOWY, TWARZY I SZYI
Ból i dysfunkcje obszaru czaszkowo-żuchwowego i czaszkowo-twarzowego mogą wiązać się z bruksizmem bądź z przemieszczeniem dysku w stawie skroniowo-żuchwowym (TMJ). Pacjenci zgłaszający się o pomoc często mają problem z ograniczenie otwierania ust, „kliknięciami” odczuwalnymi podczas mówienia, jedzenia; osłabieniem siły mięśni narządu żucia, bólem i sztywnością stawu TMJ, „dźwiękami stawowymi” tj. uczucie przesypywania się piasku w okolicy ucha, zaciskaniem czy zgrzytaniem zębami w nocy.
Dla pacjentów z zaburzeniami obszaru czaszkowo-żuchwowego i czaszkowo-twarzowego istnieją nieinwazyjne techniki łagodzenia bólu. Leczenie fizjoterapeutyczne obejmuje zarówno proste porady, jak i rozległą terapię w ośrodku. Wnikliwy wywiad i szczegółowe badanie fizjoterapeutyczne pozwoli określić, w jaki sposób obecny problem wpływa na codzienne czynności. Na wizycie wraz z pacjentem opracowujemy spersonalizowany program leczenia, który może obejmować:
– terapię manualną obszaru głowy i szyi,
– instruktaż ćwiczeń domowych, ukierunkowanych na powrót funkcji oraz utrzymanie efektów terapii między spotkaniami z terapeutą;
– terapię punktów spustowych, rozluźniania napiętych obszarów twarzy, głowy i szyi,
– taping rehabilitacyjny.