Joga Iyengara
Metodę Iyengara charakteryzuje anatomiczna precyzja i prowadzenie, kładące nacisk na odpowiednie ustawianie ciała i odpowiednie działania w pozycjach. Według B.K.S Iyengara przekłada się to na skuteczne zwalczenie niedoskonałości naszego ciała i psychiki. Dyscyplina i cierpliwość to najważniejsze wyznaczniki każdej asany. Ruch nie odbywa się tu płynnie, a każda asana jest wykonywana jako osobne ćwiczenie. Według Iyengara taka metoda pozwala skupić całą swoją uwagę na jednej czynności, oczyścić umysł z zewnętrznych bodźców i osiągnąć perfekcję w danej pozycji.
Precyzja nie jest jednak w praktyce jogi Iyengara celem samym w sobie, lecz narzędziem służącym do poznania swojego ciała i wewnętrznych relacji, mechanizmów jego działania w przestrzeni, ćwiczeniu siebie w uważnej obserwacji tego, co "naprawdę dzieje się ze mną, co myślę, co czuję, gdy...", rozbudzeniu uśpionej w ciele inteligencji/mądrości.
Ruch w jodze iyengarowskiej jest statyczny. Naukę poszczególnych asan zawsze zaczyna się od pozycji stojących. Pozwalają one nauczyć się podstawowych umiejętności, które powinno nabyć się podczas praktyki jogi: spokoju, stabilności i równowagi. Po opanowaniu tych asan, przechodzi się do kolejnych – siadów, skłonów w przód, skrętów, pozycji odwróconych, wygięć i pozycji na brzuchu.
Nie trzeba od razu perfekcyjnie wykonywać każdej docelowej pozycji asany, ale najważniejsze jest to, żeby nasze ciało i umysł osiągnęły odpowiedni stan podczas praktyki. Jeśli w każdej komórce naszego organizmu nastąpi odpowiednia praca, wtedy można uznać, że asana wykonana jest poprawnie.
Dzięki użyciu klocków, pasków czy kocy na zajęciach każdy ma szansę wejść w odpowiednią dla swojego ciała pozycję bez wywoływania kontuzji i odczuwania znacznego dyskomfortu w ciele.
Takie holistyczne podejście do ćwiczeń pozwala pokonać nawet najsilniejsze bodźce zewnętrzne, które działają na nasze ciało w negatywny sposób, a nawet poradzić sobie z niektórymi dolegliwościami czy chorobami.